Uniwersytet Europejski EURECA-PRO
EURECA-PRO to program dziewięciu uczelni z ośmiu krajów konsekwentnie dążących do stworzenia wspólnego uniwersytetu europejskiego. Nasze konsorcjum zostało zbudowane w oparciu o spajające nas wartości i rolę, jaką poszczególne uczelnie odgrywają w swoich regionach. Regiony te stanowiły główne zaplecze produkcyjne w ich krajach. W minionych latach był to najczęściej przemysł ciężki, którego obecność miała jednak negatywny wpływ na środowisko. Dzisiaj są to regiony inwestujące w nowe technologie, lecz nie zapominające o tradycji i wykorzystujące utrwalony w nich etos pracy. Myślę, że dlatego lepiej niż inne, wyczulone są one na problematykę odpowiedzialnego gospodarowania – konsumpcji i produkcji, a więc wykorzystania surowców i energii, procesów wytwarzania, dywersyfikacji zasobów i konsekwencje społeczne. Ta tematyka przewija się w formułowaniu naszych wspólnych celów badawczych, jest obecna w proponowanych programach specjalności i kierunków studiów, a także w podejściu do zarządzania.
Naszym celem jest kreatywne tworzenie przestrzeni do współpracy, budowanie struktury tak zawiązywanej uczelni, rozsądnie gospodarując dostępnymi zasobami, tymi najlepszymi, które posiada każda uczelnia członkowska, nie mnożąc bytów ponad bieżącą potrzebę i tym samym nie generując zbędnych kosztów. To przedsięwzięcie zbyt ważne dla nas, aby można było ryzykować rozejście się partnerów lub nawet rozluźnienie więzi po zakończeniu kolejnej perspektywy finansowej. Podobnie jak dla naszej Uczelni, również dla naszych Partnerów, EURECA-PRO jest programem strategicznym. To daje solidne fundamenty, w oparciu o które jesteśmy w stanie pokonywać wszelkie trudności. Jesteśmy wszyscy razem bardzo zdeterminowani. Zakończyliśmy w październiku 2023 roku pierwszą fazę realizacji programu, a Komisja Europejska, po ponownej ocenie, powierzyła nam realizację kolejnej czteroletniej fazy, która swym rozmachem obejmie znaczną część Wspólnoty Uczelni.
Nasze konsorcjum tworzą uczelnie o różnych profilach, są wśród nich uczelnie duże i mniejsze. Jednak każda z nich wnosi olbrzymią wartość i jest elementem dzieła, bez którego jego postać byłaby niepełna. To zapewnia także różnorodność, niezwykle motywującą i wymagającą od poszczególnych Partnerów ciągłej aktywności, aby odpowiadać i włączać się w inicjatywy innego Partnera. Dzięki temu potrafiliśmy stworzyć zespoły organizacyjne i badawcze, które piszą kolejne wnioski i realizują projekty wspierające nasz uniwersytet. Niektórzy spośród naszych Partnerów odnoszą olbrzymie sukcesy w pozyskiwaniu projektów w programach Horyzont, w tym również ERC i liczymy bardzo na możliwość skorzystania z ich doświadczenia. Pomimo wielu przeszkód formalnych wynikających z obowiązujących przepisów, pokonywane są kolejne bariery, tworzone są nowe programy studiów i specjalności. EURECA-PRO, to wyjątkowa szansa dla Wspólnoty naszej Uczelni i szereg możliwości. Z pewnością skorzystamy z nich.
Politechnika Śląska w sojuszu EURECA-PRO jest odpowiedzialna za pakiet Governance, czyli część zarządczą uniwersytetu europejskiego. To do nas należy proponowanie rozwiązań rozwojowych, organizacyjnych i prawnych tworzących fundamenty funkcjonowania uniwersytetu. Nasi Partnerzy powierzyli nam tę rolę na kolejne cztery lata, uznając, że mamy pomysł, jak budować silną uczelnię, potrafimy skutecznie i sprawnie poszukiwać dobrych dla konsorcjum kompromisów oraz sprawdzamy się w funkcji mediatora. Jestem przekonany, że przy wsparciu naszej Wspólnoty dobrze się z niej wywiążemy.