Sebastian Werle
Kandydat na Prorektora
prof. dr hab. inż. Sebastian Werle

Urodzony w 1978 roku. Doktorat uzyskał w 2008 roku, habilitację w 2015 roku, a tytuł profesora nauk technicznych w 2022 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Techniki Cieplnej.

Specjalizuje się w zakresie inżynierii środowiska i energetyki. Pełni funkcję prodziekana ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, jest członkiem Rady dyscypliny Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka Politechniki Śląskiej, członkiem Senatu Politechniki Śląskiej, koordynatorem priorytetowego obszaru badawczego Ochrona Klimatu i Środowiska, Nowoczesna Energetyka, kierownikiem Pracowni Odnawialnych Źródeł Energii w Katedrze Techniki Cieplnej.

 


We wszelkich swych działaniach będziemy kierować się troską o Naszą Politechnikę Śląską.
Działalność

Kierownik dwóch grantów finansowanych z funduszy europejskich (FP7 oraz Horyzon Europa) oraz 4 grantów krajowych. Aktywnie współpracujący z naukowcami z kraju, m.in. AGH, Uniwersytet Bielsko-Bialski, Politechnika Rzeszowska i z zagranicy, m.in. z Chin, Norwegii, Rumunii i Włoch. Jest członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma Journal of Power Technologies, Od 2010 r. jest członkiem Polskiego Instytutu Spalania. Od 2011 r. aktywnie uczestniczy w pracach Asia-Pacific Chemical, Biological and Environmental Engineering Society. Od 2019 r. jest członkiem Komisji Energetyki Polskiej Akademii Nauk oddział w Katowicach, a od 2015 r. – rad naukowo-doradczych międzynarodowych konferencji Sustainable Development of Energy, Water and Environment Systems oraz International Conference on Combustion & Energy Utilization. Ponadto, wielokrotnie był członkiem komitetów naukowych cyklicznych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.

Odbył kilka naukowych staży zagranicznych, m.in. w NTNU Trondheim, Technical Research Center of Finland, Jyvaskyla oraz sześciomiesięczny staż przemysłowy w Institute for Studies and Power Engineering w Rumunii. Autor i współautor ponad 400 publikacji, w tym patentu. Promotor 3 zakończonych przewodów doktorskich. Jest opiekunem studenckiego koła naukowego “Inżynieria Środowiska w Energetyce i Motoryzacji”. Prowadzi zajęcia m.in. z przedmiotu Biomasa i jej wykorzystanie, Energy production from biomass, Paliwa i spalanie.


Wybrane osiągnięcia
  • prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki
  • koordynator Priorytetowego Obszaru Badawczego Ochrona Klimatu i Środowiska, Nowoczesna Energetyka
  • członek Komitetu Inżynierii Środowiska PAN w kadencji 2024-2027
  • członek Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN w kadencji 2024-2027
  • członek zespołu ds. energetyki odnawialnej i rozproszonej wykorzystującej odpady kaloryczne w NCBiR w latach 2019-2020
  • członek ministerialnego zespołu doradczego do spraw wykazów czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych w dyscyplinie naukowej inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, 2019 r.
  • stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, 2012-2015
  • pozycja na liście 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie w latach 2021, 2022 i 2023 oraz uwzględniając całokształt kariery
  • kierownik międzynarodowych projektów badawczych realizowanych w ramach funduszy europejskich oraz projektów krajowych
  • autor ponad 100 prac w czasopismach z tzw. indeksem wpływu IF (indeks h-23 i liczba cytowań 1872 wg. Scopus)
  • autor dwóch książek oraz redaktor 21 monografii wieloautorskich
  • laureat medalu Komisji Edukacji Narodowej oraz laureat kilkunastu Nagród Rektora Politechniki Śląskiej za działalność naukową, organizacyjną i dydaktyczną

 

Proszę Państwa o zaufanie