Urodzona w 1962 roku. Stopień naukowy doktora w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn uzyskała w 1995 roku, stopień doktora habilitowanego w tej samej dyscyplinie uzyskała w 2000 roku na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, a tytuł profesora nauk technicznych w 2008 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania.
Po ukończeniu studiów pracowała w Przedsiębiorstwie PONAR BIPRON. Od 1990 roku jest zatrudniona w Politechnice Śląskiej. Była zastępcą kierownika Katedry Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania, później zastępcą dyrektora ds. ogólnych Instytutu, kierownikiem Zakładu Zintegrowanego Zarządzania i Wytwarzania. Pełniła funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Mechanicznym Technologicznym. Obecnie jest dyrektorem Szkoły Doktorów Politechniki Śląskiej.
Jest specjalistką z zakresu inżynierii produkcji, organizacji systemów produkcyjnych i zarządzania nimi. Prowadzi badania w tematyce: optymalizacji produkcji, harmonogramowania, planowania wieloasortymentowej produkcji rytmicznej, planowanie produkcji w nieheterogenicznych systemach produkcyjnych, modelowania systemów dyskretnych, balansowania i sekwencjonowania linii montażowych.
Była promotorem 6 zakończonych przewodów doktorskich. Jest autorem 260 publikacji. Była wykonawcą licznych prac naukowo-badawczych na zlecenie przemysłu, kierowała projektami naukowymi finansowanymi przez MEN i NCBiR oraz projektem dydaktycznym Interaktywne kształcenie inżyniera - INTEREDU w ramach programu POKL. Uczestniczyła w stażach naukowych w Universita di Bologna (Włochy), wielokrotnie prowadziła zajęcia w ICAM Nantes, ICAM Toulouse (Francja), Trnavská Univerzita Trnava (Słowacja), University of Stavanger (Norwegia).
- dyrektor Szkoły Doktorów Politechniki Śląskiej
- członek Komitetu Inżynierii Produkcji Polskiej Akademii Nauk
- członek Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją, w kolejnych okresach - członek zarządu, przewodnicząca oddziału Gliwice, członek komisji rewizyjnej
- ekspert, a od 2019 członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej
- członek zespołu doradczego do oceny wniosków i raportów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”
- zaangażowana w platformę „MANUFUTURE - Platform of Technology - Machine and Device Production”
- odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę
- laureatka wielu nagród Rektora Politechniki Śląskiej za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną