Anna Chrobok
Kandydat na Prorektora
prof. dr hab. inż. Anna Chrobok

Urodzona w 1971 roku. Stopień naukowy doktora uzyskała z wyróżnieniem w 2001 r., doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie technologia chemiczna w 2011 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej, a tytuł profesora w 2018 r. Pracuje obecnie na stanowisku profesora zwyczajnego w Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii.

Profesor, doktor habilitowana nauk technicznych, inżynier, specjalistka z zakresu technologii chemicznej organicznej oraz katalizy chemicznej, członek Rady dyscypliny Inżynieria Chemiczna, w latach 2013-2017 pełniła funkcję kierownika Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii oraz w latach 2016-2020 prodziekana ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą na Wydziale Chemicznym, natomiast w latach 2018-2022 była członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2019 roku jest dyrektorem Kolegium Studiów, przewodniczącą Rady Kształcenia i członkiem Senatu Politechniki Śląskiej. 


We wszelkich swych działaniach będziemy kierować się troską o Naszą Politechnikę Śląską.
Działalność

W 2012 roku była przewodniczącą Wydziałowej Komisji ds. Krajowych Ram Kwalifikacji dla kierunku Technologia Chemiczna, a rok później została przewodniczącą Wydziałowej Komisji ds. Programów Studiów oraz koordynatorem kierunku Technologia Chemiczna. Była wiceprzewodniczącą Education Council w programie Uniwersytet Europejski EURECA-PRO. Opracowała liczne, nowe zajęcia dydaktyczne, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, realizuje projekty PBL wraz ze studentami z partnerskich uczelni zagranicznych. 

Odbyła roczny podoktorski staż na Uniwersytecie Wiedeńskim, krótsze pobyty jako profesor wizytujący w Monash University, Queen's University Belfast, University of California oraz Chongqing Jiaotong University oraz 5-miesięczny staż w firmie Ekomax. Współpracowała z firmami: ORLEN Południe, Grupa Azoty SA, Solvent Wistol SA, BASF, Merck, Perstorp, Losentech, oraz firmą Fluor (wspólna praca doktorska). Badania z zakresu zrównoważonego rozwoju prowadzi wraz z grupą młodych naukowców (https://chrobokgroup.com/). Jest promotorem 9 obronionych prac doktorskich oraz 9 będących w toku, w tym 5 doktoratów wdrożeniowych. 


Wybrane osiągnięcia
  • członek Komitetu Inżynierii Chemicznej i Procesowej PAN w kadencji 2024-2027
  • członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kadencji 2018-2022
  • laureatka nagrody indywidualnej Ministra MNiSW za znaczące osiągnięcia w działalności wdrożeniowej 2023 r. oraz nagrody zespołowej Ministra Zdrowia za cykl publikacji 2005 r.
  • autorka ponad 100 prac z czasopism z bazy JCR (indeks h-24) oraz 49 patentów
  • autorka wdrożenia technologii produkcji e-kaprolaktonu w Grupie Azoty S.A. w 2022 r.
  • kierownik 6 grantów NCN, 2 NCBiR oraz 15 prac NB z przemysłem
  • zastępca przewodniczącego rady naukowej Sieć Badawcza Łukasiewicz - ICSO „Blachownia”
  • członek rady naukowej Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu
  • członek Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla województwa Śląskiego (2021-2027)
  • laureatka licznych nagród indywidualnych i zespołowych J.M. Rektora Politechniki Śląskiej za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne
Proszę Państwa o zaufanie