Szanowni Państwo – Członkowie Wspólnoty Naszej Uczelni,
w dniu 23 kwietnia 2024 r. zostałem wybrany na funkcję rektora Politechniki Śląskiej, zdobywając 232 głosy spośród oddanych 295 ważnych głosów Elektorów. Ogromnie dziękuję za liczne słowa zachęty oraz zgłoszenie mojej kandydatury przez Radę Uczelni i wielu Elektorów, a następnie tak olbrzymie poparcie. Będę miał zaszczyt wspólnie z Państwem rozwijać Naszą Politechnikę Śląską przez kolejne lata.
Moja decyzja o kandydowaniu poprzedzona była głębokimi przemyśleniami. Całe swe zawodowe życie związałem z Politechniką Śląską. Od 2006 do 2016 roku jako zastępca dyrektora Instytutu Automatyki byłem odpowiedzialny za sprawy dydaktyczne i unowocześnianie kształcenia, objąłem także kierownictwo dwóch połączonych zakładów, później przekształconych w katedrę. Od 2016 roku sprawuję funkcję prorektora ds. nauki i rozwoju, którą staram się wypełniać z całkowitym zaangażowaniem, rzetelnie i uczciwie, dbając o rozkwit naszej Uczelni. Nasza Alma Mater stała się moim zawodowym domem, szczególnym miejscem, dzięki któremu sam mogłem się rozwijać, ale również w rozwoju którego mogłem uczestniczyć i go współtworzyć. Z dumą reprezentowałem Politechnikę Śląską w wielu gremiach regionalnych, krajowych i międzynarodowych, kierując niektórymi z nich.
Zdobyłem wiedzę i doświadczenie, które wykorzystuję do wprowadzania w naszej Uczelni wielu programów, nie ograniczających się do spraw naukowych, lecz szeroko służących Pracownikom, Doktorantom i Studentom, współpracując z wieloma ciałami kolegialnymi oraz osobami. Jednemu z nich, programowi Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, Międzynarodowy Zespół Ekspertów wystawił niedawno bardzo pochlebną opinię w raporcie podsumowującym ocenę śródokresową, doceniając w szczególności jego oryginalność, sposób zarządzania, powszechność i rozległość oraz olbrzymi postęp jaki osiągnęliśmy w tych latach.
Wiem, że rektor odpowiedzialny jest za wszystkie obszary funkcjonowania Uczelni i jestem gotów na wzięcie tej odpowiedzialności, gdyż mam wokół siebie znakomitych Współpracowników. Chciałbym zaoferować naszej Wspólnocie przez kolejne lata swoje oddanie, kreatywność, pracowitość, doświadczenie, wiarygodność i odwagę. Jestem świadom odpowiedzialności za Ludzi, którzy ważną część swojego życia związali z naszą Uczelnią.
Dzięki wysiłkowi pokoleń Politechnika Śląska należy do grupy wiodących w kraju uczelni. Wciąż jednak słusznie oczekujemy więcej. Musimy sprostać licznym obecnym i przyszłym wyzwaniom. Zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre rozwiązania wymagają doskonalenia. Będę miał odwagę to uczynić, szanując dotychczasowy dorobek. Przyglądnę się poszczególnym obszarom funkcjonowania Uczelni, wysłucham wszelkich opinii i w drodze dyskusji, nie pomijając żadnej grupy, roztropnie wypracujemy najlepsze rozwiązania. Z tych, które się nie sprawdzą będziemy potrafili się wycofać. Chcę, abyśmy wszyscy czuli się współodpowiedzialni za Naszą Politechnikę Śląską.
Rewolucje, podyktowane głównie samą chęcią zmian, eksperymentowania, wprowadzają chaos i nie służą Uczelni. Myślę, że wszyscy cenimy sobie stabilność i jednocześnie mamy ambicję ciągłego doskonalenia.
Chcemy być dumni z osiągnięć poszczególnych osób, jak i całej Uczelni. Wprowadzane reformy nie mogą odbywać się niczyim kosztem. Myślę, że kierując wieloma komisjami, zespołami i zadaniami pokazałem jakim wartościom hołduję, w jaki sposób współpracuję, dyskutuję i udowodniłem, że lubię wyzwania, stawiam odważne cele, ale przy tym szanuję każdą opinię, jestem wiarygodny, przewidywalny, otwarty i skutecznie podejmuję się mediacji.
Nigdy nie wypowiadałem się krytycznie w stosunku do naszej Uczelni i nie szargałem jej dobrego imienia. Uważam, że dialog i partycypację można zapewnić bez względu na zapisy ustaw, czy innych regulacji. Jako fundament traktuję bliską współpracę ze Związkami Zawodowymi, Samorządem Studenckim oraz Samorządem Doktorantów.
Uniwersytet powinien wypełniać trzy misje, którymi są kształcenie, badania naukowe oraz działalność na rzecz społeczeństwa i gospodarki. W moim przekonaniu są one równie istotne. Taki kierunek przyjęliśmy definiując i wdrażając programy Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza IDUB oraz Uniwersytet Europejski EURECA-PRO. Chcę je harmonijnie realizować i zapewnić warunki do ich kontynuowania w kolejnych edycjach, pamiętając, że bardzo ważny jest zrównoważony rozwój naszej Uczelni. Będziemy dążyć do ciągłej poprawy warunków pracy i kształcenia, unowocześniając infrastrukturę, doskonaląc kulturę organizacyjną, tworząc przyjazną i twórczą atmosferę sprzyjającą dynamicznemu rozwojowi indywidualnych karier. Przykładem IDUB, EURECA-PRO i projektów POWER, będę zabiegał o wszelkie programy wspierające podnoszenie jakości badań naukowych i kształcenia, zwiększające także satysfakcję finansową angażujących się w nie osób. Stworzymy warunki, aby młodzi, zdolni i ambitni Ludzie wybierali Politechnikę Śląską, jako miejsce budowania swojej przyszłości.
Znam realia funkcjonowania Uczelni i szanując Państwa nie składam obietnic bez pokrycia. Deklaruję jednak sięganie po śmiałe cele, tak, jak miało to miejsce w przypadku IDUB, w pozyskanie którego wiele osób nie wierzyło. Uważam, że jestem przygotowany, aby poprowadzić naszą Uczelnię w dobie silnej konkurencji krajowej i międzynarodowej, szeregu oczekiwanych i niespodziewanych wyzwań, korzystając ze wszelkich możliwości dobrych dla naszej Wspólnoty. W swoim programie odnoszę się do wielu kluczowych spraw dotyczących funkcjonowania Uczelni. Wyznacza on niezbędne cele i proponowane metody ich osiągnięcia. Jestem otwarty na jego ciągłe wzbogacanie. Omawiam także programy Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, Uniwersytet Europejski EURECA-PRO, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 oraz inne programy rozwojowe, w które jestem silnie zaangażowany, a które odgrywają szczególne znaczenie dla naszej Uczelni.
Deklaruję, że we wszelkich swych działaniach będę kierował się troską o Naszą Politechnikę Śląską - nasze wspólne dobro i Każdego z osobna, będę godnie Ją reprezentował, strzegł od jakichkolwiek form dyskryminacji, nierówności, mobbingu i naruszania zasad etycznych, a także bronił Jej wartości i autonomii.
Dziękuję bardzo za zaufanie.
Z wyrazami szacunku,
Marek Pawełczyk